A jövő irányába: Siptár Dávid a futás és az innováció mentén. Egyetemi futónagykövet.
A PTE évek óta elkötelezett a sport és az egészséges életmód népszerűsítése mellett, és szükség van olyan hiteles személyiségekre, akik ezt a szemléletet képviselik. Te az egyetemi innováció és a gazdasági kapcsolatok területén már bizonyítottad, hogy a fejlődés és a hosszú távú gondolkodás meghatározza a munkád. Emellett aktív futóként is példát mutatsz, hiszen idén is rajthoz állsz a Busók Nyomában Futófesztiválon.
Úgy gondoljuk, hogy a sport és az innováció összekapcsolása inspiráló üzenet lehet az egyetemi közösség számára. Ezzel kapcsolatban
kerestük Dávidot.
– Mi motivál a futásban, és hogyan kapcsolódik ez a napi munkádhoz az egyetemen?
A futás egy részben meditatív állapot, amikor teljesen ki tudok kapcsolni. Hagyom, hogy a gondolataim jöjjenek, menjenek, megfigyeljem őket. Ez nagyon sokat segít abban, hogy a napi információk, sokszor hirtelen benyomások elrendeződjenek és tisztán lássam azt, ami fontos vagy ami elindít bennem mélyebb érzéseket. Mindemellett a futás egy nagyon tiszta állapot, amikor semmilyen külső elvárásnak nem kell megfelelni és kizárólag a magam számára állított céloknak kell megfelelni… ha pedig ez nem sikerült, akkor sincs baj, hiszen a határaink megismerése és tisztelete is képes tanítani, alázatra nevelni. Ezzel a szemlélettel bárhogy is alakul az edzés vagy egy verseny, biztos lesz benne sikerélmény.
– Egyetemi vezetőként sokat foglalkozol új ötletekkel és kreatív megoldásokkal. Hogyan segít a futás a gondolkodásban és az új lehetőségek felismerésében?
Az ötletek legnagyobb része az akadémiai kutatóktól érkezik, ők a fejlődés motorja. Mi a kollégáimmal többek közt innovációmenedzsment és projektfejlesztési feladatokat végzünk. A futás, ahogy említettem is alázatra tanít: nem vagyunk képesek mindent átlátni, mindent megérteni a maga mélységeiben, de ha nyitottan állunk hozzá az egyes témákhoz, érdeklődőek vagyunk és elfogadjuk, hogy hol van támogató szerepünk a folyamatokban és hol vannak a határaink, akkor hatékonyan tudjuk előrébb vinni ezeket a projekteket és eredményes együttműködések tudnak születni.
– Az innováció és a sport egyaránt kitartást igényel. Vannak olyan tapasztalatok a futásból, amelyeket az egyetemi munkád során is alkalmazni tudsz?
Sokszor előfordul, hogy egy-egy témának, feladatnak, nagyobb projektnek többször is neki kell futni vagy a korábbi elképzeléseken a tapasztalat fényében szükséges módosítani. Ez így van a futásban is. Nagyjából 3-4 éve kezdtem el rendszeresen futni, de mindig felmerült egy hiba, sérülés, nem várt fejlemény, ami miatt visszaestem és újból kellett kezdeni az építkezést. Az újbóli nekifutásoknál azonban hiába érzem magam fizikailag gyengébbnek, mentálisan, tapasztalati szinten erősebb vagyok és így a fejlődés is gyorsabb lesz, már ami a saját képességeim szerint elérhető.
– A PTE számára fontos a hallgatók és az egyetemi közösség aktivitásának növelése. Mit gondolsz, hogyan lehetne még jobban összekapcsolni az egyetem innovációs tevékenységeit és a sportot?
A PTE élen jár az sport- és egészségtudományi területek oktatásában és számos saját és kollaborációkon alapuló kutatásában. Ezen kívül jelentős szerepet vállal az egyesületi sportélet, a szabadidős és tömegsportok szervezésében is. A PTE-n megtalálható minden ismeret, amely az egészséges életmód kialakításához nyújt támogatást. Ez utóbbi talán a kulcs, hiszen a sport önmagában nem megoldás, hanem egy eszköz, amely megfelelően alkalmazva pozitív hatásokat fejt ki, de életvitelszerű változásokra lesz szükség ahhoz, hogy ezek valóban tartósak legyenek. Az egyetemi kutatási eredmények, az életmód javítását támogató ismeretek átadása és folyamatos közvetítése szolgálhatja ezt a célt. Ehhez folyamatos és tömegeket elérő, érthető kommunikációra van szükség, amelynek a PTE számos felületet biztosít és élen jár ezen a területen. Emlett a PEAC-nak köszönhetően több, mint 1500 igazolt sportoló és a klub, valamint az a PTE által szervezett rendezvényeken és eseményeken több ezer ember tapasztalhatja meg a sport pozitív hatásait.
Én azt mondom találkozzunk 2025. március 1-jén Mohácson, ahol nemcsak a busók hagyományait, hanem a futás örömét is átélhetjük közösen!
(Horváth András)