+36 30 9937302

horvathandras@elmenyzona.hu

Blog

Miért életmentő a mozgásos csapatépítés egy sportcsapatnál?


Csapatépítés: Tapasztalatok a Rátgéber Kosárlabda Akadémiáról – Hogyan kovácsol igazi CSAPATOT az együttműködésre épülő program.

Nemrég egy igen intenzív délutánt töltöttem a Rátgéber Kosárlabda Akadémia U15/16-os csapatával. Egy pörgős, mozgásra és együttműködésre épülő csapatépítőt tartottam, ami még engem is kicsit kifárasztott – de pontosan ez volt a cél: felrázni, összekovácsolni őket a hétvégi országos bajnoki döntő előtt.

Felmerülhet a kérdés: egy sportcsapatnak, ahol az edzések is mozgásról és taktikáról szólnak, miért kell külön csapatépítés? A válasz egyszerű: mert ez nem (csak) a fizikális terhelésről szól, hanem a kapcsolatokról.

Egy edző lehetséges félelmei?

Egy edző vállán óriási a teher a bajnokság előtt. A legnagyobb félelmek gyakran nem a technikai tudáshoz kapcsolódnak, hanem a csapat belső állapotához:

  • Mi van, ha a nyomás alatt szétesik a csapat?

  • Ha hiányzik a bizalom a kritikus pillanatokban?

  • Ha a széthúzás gátolja a kommunikációt a pályán?

Ezzel szemben ott van a nagy vágy: látni egy igazi CSAPATOT, ami együtt küzd, bízik egymásban, és egymásért is harcol. Egy olyan egységet, ami a nehézségek idején nem szétesik, hanem összekapaszkodik.

Hogyan segít a mozgásos csapatépítés?

Az ilyen típusú program célzottan oldja meg ezeket a kihívásokat:

– Lebontja a falakat: Kilépve a megszokott edzéskörnyezetből és -szerepekből, a játékosok lazábbak lesznek, könnyebben nyílnak meg, viccelődnek egymással. Ez alapjaiban segíti a személyes kapcsolatok elmélyítését.

– Kikényszeríti az újfajta kommunikációt: A közös feladatok megkövetelik a tiszta, gyors és kreatív kommunikációt – verbálisan és non-verbálisan egyaránt. Gyakorolják egymás meghallgatását és a lényeg átadását szokatlan helyzetekben.

– Bizalmat épít zsigeri szinten: Olyan feladatokba helyezi a játékosokat, ahol szó szerint rá kell bízniuk magukat a csapattársukra. Ez a fizikai és érzelmi ráhagyatkozás gyorsabban épít mély bizalmat, mint a megszokott csapatszituációk.

– Megmutatja az új arcokat: Kiderül, ki a legkreatívabb probléma megoldó, ki a leghiggadtabb vezető egy nem sport-specifikus helyzetben. Ez árnyaltabb képet ad egymásról, és segít értékelni a társak rejtett erősségeit.

– Közös pozitív élményt teremt: A nevetés, a közös küzdelem, a sikeresen megoldott (vagy viccesen elrontott) feladatok közös emlékeket adnak. Ezekre lehet később építeni, ezek erősítik az „együtt csináltuk” érzést.

A Pályára Továbbgyűrűző Hatás

Ezek a pályán kívüli tapasztalatok döntőek lehetnek a pályán is:

  • A jobb kommunikáció és bizalom gyorsabb, pontosabb passzokat és gördülékenyebb támadásokat eredményez.

  • Az egymásért való kiállás a védekezésben és a labdákért vívott harcban is megmutatkozik.

  • A közös pozitív élményekből fakadó lelkesedés segít átlendülni a nehéz pillanatokon, amikor fárad a csapat.

A mozgásos, együttműködésre fókuszáló csapatépítés nemcsak egy extra „edzés” vagy egy „jó móka”. Egy tudatos befektetés a csapat lelkébe, a belső kohézióba. Egy olyan stratégiai lépés, ami a döntő előtt mentálisan és érzelmileg is felkészíti a fiatalokat a közös küzdelemre. Segít nekik megérteni, hogy a siker nem csak az egyéni tehetségen múlik, hanem azon, mennyire képesek egységként funkcionálni, egymásért harcolni.

Amikor ez a Rátgéber csapat a hétvégén pályára lép, már nem csak részek lesznek, hanem egy egész – egy igazi CSAPAT. A csapat pedig mindig több, mint részek összessége. 

AZ ÉLMÉNYZÓNÁRÓL pedig itt: NÉZD MEG!

(homoludens)